
Podpisana dnia 25 sierpnia 2020 roku, przez prezydenta Andrzeja Dudę, ustawa o podatku cukrowym, zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Czym jest ten podatek, ile wynosi i co zmienia?
Podatek cukrowy – czym jest?
Podatek ten skierowany jest do przedsiębiorców sprzedających produkty zawierające cukier, alkohol lub substancje aktywne innego rodzaju. Firmy są więc zobowiązane zapłacić podatek od napojów z dodatkiem tauryny czy kofeiny (np. energetyki), napojów z cukrem, czy napojów alkoholowych o objętości mniejszej niż 300 mililitrów (popularne małpki).
Podstawą wprowadzenia podatku jest zbiór ustaw mających dbać o prozdrowotne wybory konsumentów. Temu pomysłowi, już na etapie tworzenia, zarzucano krótkowzroczność i drastyczne skutki dla gospodarki. Polska Federacja Producentów Żywności szacuje, że cena napojów w Polsce może wzrosnąć nawet o 40%, a podwyżka cen uderzy głównie w szarego konsumenta. Stanie się tak dlatego, że producenci po prostu podwyższą ceny o ten podatek, finalnie ich nie zapłacą, a karę poniosą zwykli ludzie przyzwyczajeni do danego napoju.
Podobnie jest w przypadku popularnych małpek, a więc wysokoprocentowych napojów alkoholowych o objętości mniejszej niż 300 mililitrów. Choć wzrost ceny może odstraszyć niektórych konsumentów, to często są to osoby uzależnione i systemowe rozwiązanie nic nie zmieni. Podobnie było ze wzrostem cen papierosów przed laty.
Ile wynosi podatek cukrowy?
Należny podatek jest ustalany od ilości cukru zawartego w produkcie. Podstawą opodatkowania jest 50 groszy na 1 litr napoju, który zawiera cukier lub substancję słodzącą. Do tej kwoty należy doliczyć kolejne 10 groszy, jeśli w produkcie znajduje się substancja aktywna, taka jak kofeina, tauryna czy guarana. Finalnie przedsiębiorcy muszą zapłacić 5 groszy za każdy nadmiarowy gram cukru w produkcie. Nadmiar obliczany jest na podstawie tego, o ile więcej niż 5 gramów cukru jest w 100 gramach produktu. Patrząc na etykietę popularnych produktów łatwo policzyć, o ile musiały wzrosnąć ceny.
Natomiast w przypadku małpek opodatkowanie wynosi 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu, jeśli jest sprzedawany w objętości mniejszej niż 300 mililitrów.
Więcej na temat podatku cukrowego dowiesz się na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podatek_cukrowy