Serce Wołowe czy na pewno???

Moderator: Coari

Rogas315
nowicjusz

Serce Wołowe czy na pewno???

Postautor: Rogas315 » 2017-01-05, 09:51

Ostatnio mam coraz większe obawy przed stosowaniem mixu z serca wołowego dla moich paletek, na innych forach dot. np. pielęgnic i w niektórych książkach wręcz odradzają jego stosowanie. Ja od początku karmię paletki mixem i ciągle mam z tym problemy, początkowo kupowałem gotowy ale z 6 paletek zostało mi 2 które przestawiłem na granulat i ocalały do dzisiaj :) więc zacząłem robić swój mix wzorowany z przepisów na tym forum, kolejne młode szybko zjadały i ładnie rosły ale po dwóch latach znowu zaczynają mieć jakieś problemy żołądkowe i zauważyłem że już same przestawiły się na granulat bo mix już jedzą mniej chętnie a granulat zjadają od razu. Zastanawiam się więc czy całkowicie nie zrezygnować z karmienia sercem, jak to u was wygląda?

Awatar użytkownika
Coari
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 12 razy
Podziękowania otrzymane: 33 razy

Re: Serce Wołowe czy na pewno???

Postautor: Coari » 2017-01-05, 11:05

Generalnie ryby wszystkich gatunków wymagają więcej białka w diecie jak są młode. Później potrzebują go mniej. Karmienie tym samym pokarmem przez całe zycie nie niest dobrym pomysłem.

Awatar użytkownika
Pawel M
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękował: 6 razy
Podziękowania otrzymane: 18 razy

Postautor: Pawel M » 2017-01-05, 13:06

niby dlatego to się nazywa mix bo mixuje się z sercem wszystko co powinno trafiać do ryb - witaminy, białka itd.....
ja uważam że i tak karmienie samym mixem nie jest najlepszym rozwiązaniem i urozmaicam moim rybkom dietę jak tylko mogę

więc równocześnie z mixem podawany jest mix granulatów (D-50, spirulina, tetra i jakieś płatki) to dozuje automatyczny karmnik ja go tylko uzupełniam. Do tego ze trzy razy w tygodniu daję turbiflex i przynajmniej raz w tygodniu żywe robale (doniczkowca z własnego chowu).

Początkowym problemem jest przyzwyczaić do tego ryby ale mała głodówka i zdrowe rybska wciągają wszystko :)
Jest to też pewna wygoda - bo jak nie mogę ich nakarmić (nie ma cały dzień lub gdzieś wyjeżdżam) czekają na kolejną porcję granulatu a ja nie muszę się nikogo prosić by przyszedł i dał im coś do żarełka.

Z resztą sami wiecie jak to jest jak ktoś nie mający pojęcia o akwarystyce przez kilka dni karmi ryby mixem - taki cytat z opieki nad moimi rybkami "tak ładnie jadły to dałam im więcej a teraz woda śmierdzi - ryby w kącie, co mam zrobić" :mrgreen:
450 l + 160l + 120l

+ kilka kostek :)

Anna K.
nowicjusz
Kontaktowanie:

Postautor: Anna K. » 2017-01-08, 18:48

dobre rady,moje sa jeszcze maluchami i bialka na pewno potrzebuja wiecej :)

Wróć do „Karmienie”