Doniczkowiec / Wazonkowiec - Hodowla A-Z

Moderator: Coari

Awatar użytkownika
Andrew72
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Kontaktowanie:

Doniczkowiec / Wazonkowiec - Hodowla A-Z

Postautor: Andrew72 » 2011-03-09, 01:04

Co to jest doniczkowiec
To taka miniaturowa dżdżownica (3 - 4 cm) koloru białego za którą ryby przepadają w necie można wiele opisów znaleźć pod nazwą doniczkowiec, wazonkowiec lub euchytraceus albidus.
Doniczkowiec żyje w ziemi wilgotnej. Ziemia nie powinna być kwaśna czyli nie nadaje się ziemia do iglaków , kaktusów. Natomiast ja stosuje od dawna ziemie uniwersalną z Castoramy z bardo dobrym skutkiem.
Co jest niezbędne aby doniczkowiec dobrze się rozwijał według ważność:
1. Temperatura otoczenia 18-21C (tu należy zwrócić na to uwagę ponieważ jest to główną przyczyną padania hodowli latem
2. Wilgotność ziemi trudno słowami określić ale nie może być błota, i tez nie może być słucha. Musi być wilgotna. Jeśli będzie zbyt wilgotna to robaczki wyjdą na ścianki naczynia. Jak będzie zbyt słucha to pokarm który wcinają robaczki będzie twardy i wyschnięty co czasem prowadzi do zagłodzenia
3. Niewielka wentylacja pojemnika gdzie mieszkają
4. Odpowiedni świeży pokarm
5. Chęci i pozytywne nastawienie ;)

Dodatkowe info i charakterystyka robaczka np tutaj
http://strony.aster.pl/elem/akk/artykul ... kowce.html

CDN
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 2011-03-11, 12:41 przez Andrew72, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andrew72
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Kontaktowanie:

Postautor: Andrew72 » 2011-03-09, 01:08

Zakładanie hodowli
Aby założyć hodowlę potrzebujemy:
1. Ziemię : Ja stosuje ziemię uniwersalną z Castoramy z powodzeniem już od dłuższego czasu.
Kiedyś ziemie prażyłem obecnie zaniechałem tego i nie odczułem żadnych niekorzystnych sytuacji.
2. Pojemnik najlepiej płaski: Doskonale nadają się kuferki również zakupione z Castoramiy Cechuje się dobrym otwarciem i niewielkimi nieszczelnościami w uchwytach co jest wystarczające aby powietrze docierało z jednoczesny zatrzymywaniem wilgoci. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzupełnianie wody w kuferku odbywa się raz na 1,5-2 miesiące
3. Porcja zarodkowa doniczkowca od przyjaciela :mrgreen: lub pozyskana w inny sposób (np. allegro). W sprzedaży występują doniczkowce w woreczkach z wodą słoną z przeznaczeniem jako gotowy pokarm. Prawdopodobnie z takich porcji nic nie wyjdzie choć nie jest to informacja w 100% potwierdzona. Wg mnie porcja zarodkowa powinna pochodzić z ziemi
4. Chęci i pozytywne nastawienie

Hodowlę rozpoczynam od włożenia porcji zarodkowej do nie dużego pojemnika z ziemią wilgotną np. 1l pojemnik po loda z przykrywką. W przykrywce robimy za pomocą rozgrzanej najcieńszej igły około 50 szt. dziurek. Dziurki muszą być mniejsze niż muszki owocówki gdyż lubią pokarm którym żywią się doniczkowce. Dlaczego proponuję aby porcji zarodkowej nie wrzucać od razu do docelowego pojemnika. Dlatego ponieważ one mają się rozmnażać i jeść a nie szukać się nawzajem i również będzie łatwiej zaobserwować ile jedzenia i w jakim czasie jest zjadane. Jeśli jedzenie w tym pojemniku po loda będzie znikać w ciągu 1-2 dni to robale przekładamy do docelowego korytka z tą samą ziemią.

Fotografie:
1. Ziemia uniwersalna z castoramy
2. Tymczasowy domek doniczkowca oraz kilka porcji zarodkowych
3. Otworki wentylacyjne w pokrywce
4. Inny tymczasowy domek
5. Moja obecna hodowla doniczkowca w docelowych domkach

CDN

Awatar użytkownika
Andrew72
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Kontaktowanie:

Postautor: Andrew72 » 2011-03-09, 01:25

Karmienie doniczkowca
Mój doniczkowiec na początku dostawał pasztetową, po czym od czasu jak zacząłem eksperymentować z innym pokarmem (płatkami dla ryb) zaobserwowałem dość intensywny przyrost. Tak duży ze obecnie płatki znikają w ciągu 1 dnia. Dlatego zacząłem szukać alternatywnych posiłków gdyż nie nadążyłem ich karmić.
Obecnie jedzą : pasztetową , płatki dla ryb, chrupki dla psa , pozostałości obiadowe gotowane typu marchew , ziemniaki, korzeń pietruszki, z tego co wiem to jedzą płatki owsiane , kalafior rozgotowany lecz tego jeszcze nie próbowałem.

Na dzień dzisiejszy taki mix starcza na około 2 max 3 dni , a płatki 5l pojemnik mi starcza na około 3 miesiące pod warunkiem ze mają jeszcze dodatkowe jedzenie.

CDN

Awatar użytkownika
Andrew72
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Kontaktowanie:

Postautor: Andrew72 » 2011-03-09, 01:38

Przygotowanie karmy
Na obecny czas pokarm podaje mieszany. Poszczególne składniki np. ziemniaki , pasztetową, gotowaną marchew kroje w plasterki i układam na powierzchni korytek.
Chrupki dla Psa najpierw moczę tak aby nabrały wody i spęczniały po czym układam na powierzchni. Całość posypuję karmą dla rybek (płatki). Po czym całość zamykam.

Awatar użytkownika
Andrew72
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Kontaktowanie:

Postautor: Andrew72 » 2011-03-09, 01:49

A tak wygląda po dwóch i trzech dniach

Foto:
1. pokarm na drugi dzień
2. pokarm na drugi dzień
3. pokarm na trzeci dzień (w zasadzie brak pokarmu) :mrgreen:

Awatar użytkownika
Andrew72
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Kontaktowanie:

Postautor: Andrew72 » 2011-03-09, 02:31

Pozyskiwanie doniczkowca z ziemni
Pozyskiwanie robaczka odbywa się przy wykorzystaniu żarówki wolframowej która głownie emituje ciepło i przy okazji świeci. Z racji ze doniczkowiec jest wrażliwym stworzeniem i nie lubi ciepła to udaje mi się w prosty i w miarę szybki sposób wyselekcjonować czyste robaczki aby można było nimi nakarmić nasze rybcie.

Ponieważ moja hodowla rozrosła się do oczekiwanych rozmiarów postanowiłem sobie ułatwić życie i zbudowałem potocznie mówiąc „SOLARIUM” (podoba mi się ta nazwa :mrgreen: ).

Solarium polega na tym ze jest zamontowane żaróweczki na całej powierzchni kuferka dzięki czemu wystarczy jeden proces dla pozyskania dość dużej ilości robaczka.
Szczegółowa konstrukcja jest opisana tutaj:
http://www.discusforum.pl/viewtopic.php?t=3650

Najważniejsze cechy solarium to :
1. Żarówka nie świeci swoją pełną mocą ponieważ jest to zbyt mocne. Dlatego ograniczam moc do ok. 35% mocy żarówki. I tak wszystkie robaczki wyjdą a nie będą poparzone.
2. Sitko drobne metalowe o oczku ok. 1mm -1,5 mm
3. Pojemnik z zimną wodą (nie lodowatą)
Czas w jakim wyszły wsztkie robaczki to ok 1 godzina

Fotografie
1 Pojemnik z wodą
2 Pojemnik z wodą i sitkiem (widoczny odległość pomiędzy lustrem wody a sitkiem)
3 Pojemnik z sitkiem
4 Porcja robala
5 Porcja robala w pojemniku
6 Solarium
7 Pozyskany doniczkowiec
8 Porcja BIG (starczy na kilka dni)

Awatar użytkownika
Andrew72
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Kontaktowanie:

Postautor: Andrew72 » 2011-03-09, 02:42

Na koniec kilka rozwiązań technicznych
Na koniec chciałem jeszcze pokazać jak zredukowałem moc świecenia żarówek do ok. 1/3 wydajności. Zastosowałem transformator z odczepami. Lecz jak go się nie posiada to można połączyć 3 żaróweczki tej samej mocy szeregowo.
A to kilka fotografii dla zobrazowania mocy świecenia żarówek
1. Moc 1/3
2. Moc 2/3
3. Moc 3/3
4. Transformator z odczepami

Udanych hodowli życzę :)
END

Awatar użytkownika
xenon
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Podziękowania otrzymane: 1 raz

Postautor: xenon » 2011-03-09, 02:55

Nie no, Andrzejku szok :shock: :!: Piwko musi być.Tyle tajemnic nam zdradziłeś :D ;)

Awatar użytkownika
sunflower
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: sunflower » 2011-03-09, 09:52

Andrzej no normalnie jestem pod olbrzymim wrażeniem - super - jesteś wielki :)
<center><object type="application/x-shockwave-flash" data="skorpionx.swf" width="468" height="60">
<param name="movie" value="skorpionx.swf"></object>
</center>

Awatar użytkownika
PIGEOOON
Administrator
Administrator

Postautor: PIGEOOON » 2011-03-09, 10:03

Andrzej jesteś NIESAMOWITY :!: :!: :!: :)
<center><object type="application/x-shockwave-flash" data="skorpionx.swf" width="468" height="60">
<param name="movie" value="skorpionx.swf"></object>
</center>

Awatar użytkownika
birdas
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: birdas » 2011-03-09, 11:16

Jestem załamany ... nie da się tego zrobić jakoś prościej ? :shock:
Chociaż pewnie nie jest to skomplikowane jak już się wszystko posiada.
Andrzej ma hodowle z której mógłby dostarczać robaków na rynek ogólnopolski, a mnie interesuje czy coś takiego by zadziałało: biorę siteczko, wsypuję do niego ziemi z robakami (tyle żeby robaków wyszło na 1 karmienie), lampka nocna oświetlająca/grzejąca ziemie od góry, a pod sitkiem pojemnik na robaki ?
Czy w tym pojemniku musi być woda ? - chodzi o czystość robaków ?
A może na potrzeby jednego karmienia co 3 dni nie warto sobie zaprzątać taką metodą głowy i skupić się na połowie robaków w czasie kiedy one jedzą - nie wiem pencetą, łyżeczką itp. ?

Awatar użytkownika
pjotjek
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: pjotjek » 2011-03-09, 11:19

birdas pisze:biorę siteczko, wsypuję do niego ziemi z robakami (tyle żeby robaków wyszło na 1 karmienie), lampka nocna oświetlająca/grzejąca ziemie od góry, a pod durszlakiem pojemnik na robaki ?
ja tak robiłem i działało
birdas pisze:Czy w tym pojemniku musi być woda ? - chodzi o czystość robaków ?
tak, o czystość
birdas pisze:skupić się na połowie robaków w czasie kiedy one jedzą - nie wiem pencetą, łyżeczką itp. ?

można, ale po 1 razie Ci się znudzi :)

Awatar użytkownika
skaczacy
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony
Kontaktowanie:

Postautor: skaczacy » 2011-03-09, 11:45

ja mam trzy pytania:

czy ta porcja, którą otrzymamy od Ciebie będzie już w fazie do wysypania do tej miski czy mam szukać jakiś małych pudełek po lodach?

czy mógłbyś jakoś bardziej rozpisać to z tym sitkiem? ono jest na górze i na nim jest ziemia, chyba że mi się coś pomieszało :( i czy konieczne jest to świecenie?

czy karmić je trzeba co 3 dni? jak zapomnę i np nakarmię po 6 to co się stanie? padną? Tak samo z odławianiem.

Jedno trzeba przyznać - kawał dobrej roboty ten temat! Szacun Andrzej dla Ciebie!

Awatar użytkownika
rafi337
niebezpiecznie zakręcony
niebezpiecznie zakręcony

Postautor: rafi337 » 2011-03-09, 12:34

Andrzejku mistrzostwo Polski!!A twoje solarium i jego klientów to muszę mojej żonie pokazać.... :mrgreen:

Awatar użytkownika
robert
nieuleczalnie zakręcony
nieuleczalnie zakręcony

Postautor: robert » 2011-03-09, 13:02

tam polski, Świata, kiedyś Krystian to chyba powiedział "Zboczeniec" :) w pozytywnym słowa oczywiście znaczeniu
Pozdrawiam
Robert

Wróć do „Karmienie”