5 sposobów na windykację długów

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej może być zajęciem bardzo satysfakcjonującym, jednak nie zawsze ta droga jest usłana różami. Wcześniej czy później każdy przedsiębiorca spotka się z koniecznością windykacji długów – jak zatem można tego dokonać?


Sposoby windykacji długów

Windykacja należności nie należy do najprzyjemniejszych zajęć, jednak nikt nie lubi tracić własnych, ciężko zarobionych pieniędzy. Dlatego istnieje 5 sposobów windykacji długów:
– windykacja polubowna czyli motywowanie dłużnika do spłaty długu poprzez negocjacje oraz zawarcie ugody,
– windykacja sądowo-egzekucyjna – jej celem jest uzyskanie prawomocnego wyroku, a następnie skierowanie wniosku do komornika o ściągnięcie długu z majątku dłużnika,
– windykacja samodzielna – kiedy przedsiębiorca samemu stara się odzyskać dług bez zatrudniania firm windykacyjnych,
– windykacja samodzielna online – za pomocą nowoczesnych, specjalistycznych programów komputerowych,
– zlecenie windykacji do kancelarii.

Koszty windykacji

W zależności od wybranego sposobu windykacji należności jej koszty mogą być bardzo różne. Najtańszą opcją jest oczywiście samodzielna windykacja, jednak często wiąże się ona ze stresem i ogromną frustracją. Nieco droższa jest windykacja należności za pomocą podmiotów zewnętrznych, jednak przedsiębiorca ma wówczas mniej stresu i może zająć się podstawową działalnością własnej firmy.
Wszystkimi długami zajmie się dla Ciebie firma Fluence.

Windykacja na koszt dłużnika

W momencie, kiedy windykacja należności toczy się przed sądem wówczas można domagać się od dłużnika nie tylko zwrotu długu, ale również wszystkich kosztów windykacyjnych i sądowych, jakie poniósł dany przedsiębiorca.