Co powinniśmy wiedzieć o krótkowzroczności?

krótkowzroczność

Czym dokładnie jest krótkowzroczność? Co prowadzi do rozwoju krótkowzroczności i czym się objawia? To bardzo często pojawiające się pytania. Ty również pragniesz poznać na nie odpowiedzi? Zachęcamy do zapoznania się z treścią poniższego tekstu, gdyż znajdziesz w nim wiele ciekawych informacji o krótkowzroczności!

Krótkowzroczność – co to takiego?

Krótkowzroczność to wada wzroku, która należy do jednych z najczęściej diagnozowanych. Polega ona na zbyt bliskim usytuowaniu promieni równoległych przechodzących przez układ optyczny, a efektem tego jest powstawanie kręgów rozproszenia i niemożność ostrego widzenia przedmiotów znajdujących się w dużej odległości od oczu. Przez to osoby, które zmagają się z krótkowzrocznością, świetnie mogą widzieć obiekty znajdujące się blisko, a te bardziej oddalone będą nieostre i rozmazane.

Krótkowzroczność – jakie są jej przyczyny?

Prawdę mówiąc, to mamy do czynienia z wadą wzroku, które może mieć różne podłoże. Bardzo często za rozwój krótkowzroczności odpowiadają uwarunkowania genetyczne, czy nieprawidłowa budowa oka. Jeśli jego elementy optyczne będą zbyt wypukłe, a gałka oczna za długa, to możemy spodziewać się rozwoju tej wady wzroku. Częstą przyczyną krótkowzroczności jest także nadmierna siła załamująca światło rogówki lub soczewki.

Nie brakuje też przypadków, gdzie krótkowzroczność rozwinęła się przez czynniki środowiskowe. Na pewno wśród głównych przyczyn wymienia się te, w których nadwyrężamy narząd wzroku, a więc na przykład podczas pracy przy komputerze, zwłaszcza przy słabo oświetlonym stanowisku.

Jednak to nie wszystko, ponieważ do rozwoju krótkowzroczności może dojść także przez nadmierne czytanie książek w nocy przy złym oświetleniu, czy nawet przez oglądanie telewizji z bliskiej odległości.

Krótkowzroczność – czym się objawia?

Krótkowzroczność daje pewne objawy, których nie sposób nie zauważyć. Przede wszystkim mowa tutaj o ostrości widzenia, ponieważ osoby zmagające się z tą wadą świetnie widzą przedmioty z bliska, ale zobaczenie ich z odległości już stanowi problem, ponieważ zwykle są niewyraźne i rozmazane. Wraz z rozwojem wady wzroku odległość ta zaczyna się zmniejszać, a to oznacza, że również pole widzenia bardzo się ogranicza.

Innymi, również charakterystycznymi objawami krótkowzroczności jest mrużenie oczu podczas patrzenia w dal, ponieważ w ten sposób obraz na siatkówce staje się mniej rozproszony i zwiększa się ostrość. Wśród innych objawów krótkowzroczności wymienia się bóle głowy, zmęczenie gałek ocznych, czy po prostu uczucie napięcia.

Więcej na temat krótkowzroczności możemy dowiedzieć się na stronie Coopervision.pl.