Co trzeba wiedzieć o inwestycji w złoto?

Jednym z powszechnych twierdzeń ekonomicznych i finansowych jest ta o absolutnej wyższości złota nad wszystkimi innymi środkami inwestycyjnymi dostępnymi na rynku. Nieśmiertelność złota jako idealnego nośnika nie tracącego swej nominalnej wartości, a wręcz zyskującego na wartości niezmiennie od wieków sprawia, że jest ono reklamowane zarówno całkowitym amatorom, początkującym inwestorom jak i tym wielkim, doświadczonym kupcom. Złoto inwestycyjne w roku 2020 kosztowało średnio ponad 1800 dolarów za uncję, co stanowi go bardzo kosztownym surowcem, a jednocześnie krzywa wartości rynkowej złota cały czas utrzymuje się w okresie wzrostów. Aby jednak cieszyć się bezpieczną lokatą kapitału i nie stracić pieniędzy na złocie – trzeba wiedzieć, co wybrać – a na rynku istnieje wiele produktów ze złota rozmaitej jakości.

Najpopularniejsze złoto inwestycyjne na rynku

Na rynku dostępne są rozmaite produkty wykonane ze szczerego złota. Tylko one noszą wartość typowo inwestorską, albowiem produkty np. jubilerskie wykonane z jakościowego złota oczywiście można sprzedać w rozmaitych skupach czy kolekcjonerom, ale ich cena jest niższa i bardziej podatna na rozmaite wahania. Dlatego decydując się na inwestycję w złoto klient ma do wyboru przede wszystkim dwa rodzaje produktu – monetę bulionową lub sztabkę złota. Te drugie muszą mieć przynajmniej próbę 995, a więc składają się w minimum 99,5% ze złota – właśnie wtedy mówi się o nich, że są z czystego złota. Moneta bulionowa to z kolei specjalnie wydana złota moneta, która pochodzi z okresu XIX-XXI wiek i została wydana jako oficjalny środek płatniczy swojego regionu. W ich przypadku próba dopuszczalna dla złota to 900 i więcej, a monety takie stanowią świetny materiał dla kolekcjonerów, ponieważ cechuje je różnorodność estetyczna, historia i bardziej zróżnicowany zakres cenowy/wagowy produktów aniżeli w przypadku sztabek.

Cena złota – stabilna i przewidywalna

Cena złota wykonanego w próbie minimum 990, może zostać natomiast szybko sprawdzona chociażby w Internecie i sprzedający może poznać rynkową, giełdową oraz każdą inną cenę złota, którym właśnie obraca. Ze znalezieniem kupca na złoto inwestycyjne skłonnego do zapłacenia tej ceny za dowolną ilość złota również nie ma najmniejszego problemu – kupują je zarówno banki, fundusze inwestycyjne, firmy lub osoby prywatne, czyli inwestorzy i kolekcjonerzy. To czyni złoto doskonałym zabezpieczeniem kapitału – nie traci wartości i może być w mgnieniu oka sprzedane.