Czy kobiet w ciąży może cierpieć na bezsenność?

Każda kobieta przechodzi ciążę trochę inaczej, jednak jednym z najczęściej powtarzających się u wielu kobiet problemem, która pojawia się podczas tego okresu, jest bezsenność. Bezsenność w ciąży potrafi być często tym, co powoduje, że nie będziemy w stanie funkcjonować. Na szczęście istnieją sposoby na radzenie sobie z nią.

Dlaczego podczas ciąży możemy mieć problemy ze snem?

Wraz ze zmianami zachodzącymi w naszym organizmie, podczas ciąży nasz układ hormonalny jest w całkowitej rozsypce. Konsekwencją niestabilnego układu hormonalnego jest to, że niektóre hormony są wydzielane w zbyt dużych ilościach. Największym problemem jest wydzielanie się oksytocyny oraz estrogenów. Ze względu na zwiększoną ilość wydzielanego estrogenu, organizm będzie mieć problem z wejściem w głęboką fazę snu, przez co, pomimo że będziemy leżeć i próbować zasnąć, będziemy mieli z tym ogromny problem. Pojawia się tutaj też problem błędnego koła, ponieważ przez to, że będziemy niewyspane, możemy zacząć mieć większe problemy emocjonalne (o co nie ciężko podczas ciąży), a one mogą spowodować, że będziemy miały jeszcze większe problemy ze snem. Trzeba na to uważać, ponieważ mała ilość snu, może być niebezpieczna dla dziecka. Więcej informacji na https://terapiabezsennosci.pl/problemy-ze-snem-w-ciazy/.

Czy można coś poradzić na bezsenność w ciąży?

Istnieje wiele metod domowych, które będą mogły nam pomóc poradzić sobie z tym problemem. Jedną z nich jest ustabilizowanie swojego zegara biologicznego. Chodzenie spać o nieregularnych porach destabilizuje nasz układ hormonalny. Jeśli posiadamy rozregulowany zegar snu i do tego jesteśmy w ciąży, to może powodować problemy z zaśnięciem. Najlepszą jednak metodą jest aromaterapia. Dzięki odpowiednim zapachom jesteśmy w stanie uspokoić nasz organizm i rozluźnić nasze mięśnie, co ma pozytywny efekt na nasz sen. Do tego ważne jest, żeby zadbać o odpowiednie dla nas warunki w pomieszczeniu, w którym chcemy zasnąć. Podczas ciąży jesteśmy bardzo drażliwe, przez najmniejsze niedogodności, mogą narastać do kolosalnych rozmiarów. Upewnijmy się, że temperatura w pomieszczeniu nie jest za wysoka, czy łóżko jest na tyle wygodne itp.