Czy opłaca się inwestować w automatyzację?

Na dzień dzisiejszy świat wraz z biegiem czasu jest coraz bardziej rozwinięty i zautomatyzowany. Właśnie tak wygląda to na wielu halach produkcyjnych – wszystkim sterują maszyny, a człowiek jest już coraz mniej potrzebny. Oczywiście wcale nie oznacza to, że jego rola jest niezbędna na produkcji, bo przecież ktoś musi te maszyny obsługiwać, reagować na awarie i komunikaty, które generuje system, ale jeszcze jakiś czas temu, to właśnie człowiek w głównej mierze odpowiadał za produkowanie przedmiotów.

Co wykorzystuje automatyka przemysłowa?

Można powiedzieć, że wszelkiego rodzaju maszyny są na tyle rozwinięte, że człowiek nie zawsze jest w stanie poradzić sobie z ich obsługą. Jednak zazwyczaj na tego typu stanowiska zatrudniane są osoby z doświadczeniem i przede wszystkim umiejętnościami obsługi danej maszyny. Wydaje się, że najważniejsze w automatyce są sterowniki PLC. Ich głównym zadaniem jest zebranie wszystkich danych, które dzięki oprogramowaniu i algorytmom służą do podejmowania kolejnych kroków. Dane  z nich zebrane są poddawane obróbce i służą kadrze zarządzającej. Wspomniane sterowniki to swego rodzaju mózg tych urządzeń, a więc odgrywają one niezwykle ważną rolę.

Czy programy do automatyki maszyn są trudne w obsłudze?

Nie da się ukryć, że automatyka przemysłowa nie jest łatwą dziedziną, a już na pewno nie jest dla każdego pracownika utrzymania ruchu w fabryce. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, że nie każdy posiada odpowiednie umiejętności do tego, aby napisać program, zintegrować go, dokonać migracji i innych ustawień w systemie automatyki. Potrzebne są do tego niejednokrotnie bardzo drogie kursy czy szkolenia. Wiele firm, które dostarczają opogramowanie do automatyzacji produkcji posiada certyfikaty i licencje od dostawców software, które gwarantują, że dana firma będzie rzetelnym partnerem we wdrożeniu czy serwisie automatyki i sterowania w naszym zakładzie produkcyjnym.