
Istnieje sporo dolegliwości natury psychicznej, które do tej pory bywały bagatelizowane lub traktowane jako przejaw nadmiernego rozczulania się nad sobą. Przykładem takiej dolegliwości jest depresja sezonowa. Przez lata zakładano, że pogorszenie się nastroju jesienią i zimą nie ma podłoża chorobowego i można z nim walczyć np. spacerami lub znalezieniem sobie jakiegoś zajęcia.
A więc depresja sezonowa to choroba?
Całkiem niedawno jesienno-zimową chandrę sklasyfikowano w końcu jako chorobę. Jest ona ściśle powiązana z depresja i choć może samoistnie ustępować w innych porach roku, wykazuje silny, negatywny wpływ na zdrowie danej osoby, gdy już się uaktywni. Jak w przypadku każdej innej psychicznej dolegliwości, w postawieniu diagnozy i opracowaniu skutecznego leczenia pomoże psychiatra. Warto wybrać się do niego po zauważeniu, że zły humor nasila się jesienią, nie mija i wpływa negatywnie na wiele aspektów życia codziennego.
Jak rozpoznać depresję sezonową?
Osoby, które cierpią na depresję sezonową, mogą obserwować u siebie pewne spektrum objawów. Może też być tak, że same nie rozpoznają choroby, ale zauważą ją bliscy. Objawy te są następujące:
– niechęć do spotykania się z innymi
– unikanie wychodzenia z domu
– mniejsze zainteresowanie rzeczami, które dotychczas sprawiały przyjemność
– senność lub wręcz przeciwnie – epizody bezsenności
– bóle głowy, brzucha, osłabienie apetytu
Ważnym symptomem, o który na pewno zapyta psychiatra, jest nasilenie dolegliwości jesienią, zimą i ewentualnie wczesną wiosną.
Leczenie depresji sezonowej
Lżejsze przypadki depresji sezonowej można leczyć, decydując się na psychoterapię, która ma na celu nawiązanie dialogu z osobą chorą i zachęcenie jej do rozmowy. Psychiatra może też zalecić nowoczesne metody polegające na wykorzystaniu światła – jest to tzw. fototerapia. Zabiegi tego rodzaju mają na celu dostarczenie odpowiedniej ilości światła wymaganego przez organizm. Z uwagi na mniejszą ilość słońca, krótszy dzień i przeważnie gorszą pogodę, osoby z predyspozycjami do depresji sezonowej miewają w jesiennych i zimowych miesiącach sporo problemów z nastrojem.