
Anoreksja to choroba o podłożu psychicznym, która dotyczy coraz większej liczby młodych osób, zwłaszcza dziewcząt w okresie dojrzewania. Niewątpliwie wpływ na rozwój anoreksji mają wzorce kulturowe, m.in. bardzo szczupłe modelki na wybiegach, czy anorektyczne lalki Barbie, które towarzyszą dziewczynkom od najmłodszych lat.
Jakie są objawy anoreksji?
Anoreksja nazywana jest powszechnie jadłowstrętem psychicznym. Osoba chora na anoreksję nie akceptuje swojego ciała i za wszelką cenę chce schudnąć i zmniejszyć wagę ciała. I nie ma znaczenia, ile waży, zawsze jest za dużo.
Anoreksja rozwija się stopniowo, ale w dość krótkim czasie. Początkowo osoba chora eliminuje ze swojego jadłospisu potrawy kaloryczne, potem zaczyna eliminować pozostałe. Cały czas kontroluje swoją wagę i sprawdza efekty w lustrze. Początkowo anoreksja może być niezauważalna, ale z biegiem czasu ubytek wagi staje się widoczny, a anorektyk unika wspólnych posiłków. W leczeniu anoreksji konieczny jest psychiatra.
Jakie są skutki anoreksji?
Anoreksja to bardzo niebezpieczna choroba, ponieważ restrykcyjna dieta sprawia, że organizm nie otrzymuje niezbędnych składników do prawidłowego rozwoju. W efekcie prowadzi to nie tylko do spadku wagi, ale także do:
– awitaminozy,
– zaniku mięśni,
– wypadania włosów,
– zaniku miesiączki,
– omdleń,
– problemów z układem sercowo-naczyniowym.
W skrajnych wypadkach anoreksja może doprowadzić nawet do śmierci. Im wcześniej psychiatra podejmie leczenie, tym szanse na wyjście z choroby jest większe.
Jak przebiega leczenie anoreksji?
Anoreksja jest osobą o podłożu psychicznym, dlatego musi leczyć ją psychiatra z pomocą lekarzy o innych specjalizacjach. Rzadko zdarza się, by anorektyk sam zgłosił się na leczenie, ponieważ nie dostrzega problemu. Najczęściej trafia do szpitala w związku z problemami związanymi z sercem, układem pokarmowym lub omdleniami.
Na początku leczenia muszą być zastosowane środki farmakologiczne, które pomogą poprawić ogólny stan organizmu. Na dalszych etapach najważniejsza jest psychoterapia, która pozwala na zbudowanie nowego systemu wartości i podniesienie samooceny.