Dlaczego warto zatrudnić doradzę biznesowego?

Prowadzenie biznesu wiąże się z koniecznością rozwoju i reagowania na zmiany rynku. Jednak nie wszystkie możliwości jesteśmy w stanie dostrzec sami lub z pomocą już zatrudnionych pracowników. Dlatego warto wspomóc się, szczególnie przy kluczowych decyzjach, specjalistą z zewnątrz.

Doradca biznesowy – kim jest?

Jest to odpowiednio wykształcona i doświadczona w biznesie osoba, która oferuje swoje usługi mające wspierać rozwój firmy, z którą współpracuje. Doradca biznesowy może pomóc nam pomóc w zarządzaniu finansami firmy, zwiększeniu organizacji wewnątrz firmy, przygotowaniu strategii marketingowej czy wdrożeniu nowych rozwiązań technologicznych.

Dlaczego warto współpracować z doradcą biznesowym?

Największą zaletą doradcy jest obiektywne spojrzenie na działanie naszej firmy. Zdarza się bowiem, że firma jest dla właściciela niczym dziecko, a związani emocjonalnie są również pracownicy, szczególnie ci z dużym stażem. Jednak, na przykład, w dobie kryzysu trzeba podejmować mniej chciane decyzje, jak chociażby redukcja zatrudnienia.

Poza skrajnymi sytuacjami doradca oferuje zewnętrzną perspektywę, doświadczenie i chłodną głowę, a więc kierowanie się danymi. Firma, żeby przetrwać na rynku, musi się rozwijać. Jednak jeśli w naszej firmie pracuje stały zespół, to wdrożenie nowej strategii rozwoju firmy, czy zmiana budżetu reklamowego, może okazać się trudne. Dlatego że może pojawić się ładunek emocjonalny i niechęć pracowników do zmian, które zwykle niosą za sobą jakieś ryzyko. Mimo wszystko to ryzyko jest konieczne, a doradca, poza wskazaniem konieczności zmian, pomoże również je zminimalizować.