
Styropian od wielu lat pozostaje jednym z materiałów, które są najczęściej wykorzystywane przy wykonywaniu elewacji oraz dociepleń budynków mieszkalnych. Stosuje się go zarówno w państwach zamożnych jak i rozwijających się. Za fenomenem spienionego polistyrenu stoją niezwykle niskie koszty jego produkcji, co czyni z niego tanią alternatywę dla wełny mineralnej lub pianki. Pomimo niskiej ceny, styropian spełnia swoje zadanie idealnie – nie przepuszcza on ciepła i poprawia akustykę budynku. Docieplenia styropianem charakteryzują się dużą żywotnością, dlatego można spodziewać się, że będą nam służyć przez wyjątkowo długi czas. Nie trzeba martwić się czynnikami biologicznymi, ponieważ styropian nie rozkłada się w naturalny sposób.
Styropian a nowoczesna architektura
Docieplenia styropianem zyskały swoją popularność w dużej mierze za pośrednictwem zmian, które wprowadziła współczesna szkoła budownictwa. W momencie, gdy grube mury porzucono na rzecz lekkich ścianek ze sklejki i płyt gipsowych, okazało się, że domy wytracają ciepło w zbyt szybkim tempie. Aby rozwiązać ten problem stosuje się izolacje, których zadaniem jest zachowanie wyższej temperatury wewnątrz budynku.
Czy izolacja dobrze działa?
Czasem podczas montażu docieplenia styropianem można popełnić błąd, którego nawet się nie zauważy. Aby określić jego przyczynę i dokonać ewentualnej korekty, powinno się regularnie kontrolować panującą wewnątrz temperaturę i porównywać ją z rachunkiem za ogrzewanie. Jeśli wydaje nam się, że zużywamy zbyt wiele energii, należy skontaktować się z fachowcem od www.styropmin.pl