
Kult pięknej i szczupłej sylwetki nabiera obecnie mocy. Niestety, nie wszyscy podchodzą do tematu zdrowo i racjonalnie. Niektórzy angażują się w odchudzanie tak mocno, że z czasem zaczynają cierpieć na poważne zaburzenia odżywiania, na przykład anoreksję, która jest bardzo niebezpieczną chorobą.
Leczenie anoreksji – gdzie szukać pomocy?
Mało który chory jest w stanie samodzielnie poradzić sobie ze swoją chorobą. Na początku wydaje się, że wszystko jest pod kontrolą, jednak z czasem osoba chora przestaje radzić sobie ze swoimi ograniczeniami, nie je i zaczyna słabnąć. Anoreksja wyniszcza cały organizm i może prowadzić do wielu poważnych chorób. Najpierw u kobiet pojawiają się zaburzenia miesiączkowania, problemy hormonalne, a z czasem wysiadają poszczególne układy. Im wcześniej rozpocznie się leczenie anoreksji, tym większe szanse na to, że ie poczyniła jeszcze poważnego spustoszenia. Nieleczona, anoreksja może doprowadzić nawet do śmierci.
Zaleca się, żeby leczenie anoreksji prowadzone było przez specjalistę. Bardzo ważne jest, aby lekarz wykonał podstawowe badania i sprawdził stan ogólny pacjenta, który się do niego zgłosi. Proces leczenia nie obędzie się również bez pomocy psychologicznej. Terapia jest niezwykle istotnym elementem leczenia, ale ważne, żeby terapeuta specjalizował się właśnie w leczeniu zaburzeń odżywiania i wiedział, w jaki sposób postępować z chorym.
Wsparcie ze strony bliskich
Ponieważ leczenie anoreksji jest procesem długotrwałym, chory często wymaga wsparcia swoich bliskich i przyjaciół. Jeśli to tylko możliwe, najlepiej, aby pierwsze tygodnie terapii spędził w ośrodku, gdzie ma do dyspozycji lekarzy, terapeutów i dietetyka. Z czasem, musi jednak wrócić do własnego domu. Czasami zaleca się, żeby ktoś z rodziny uczestniczył w leczeniu i brał udział w niektórych spotkaniach z terapeutą. Wszystko po to, aby wiedzieć, w jaki sposób postępować z chorym i jak dodawać mu wsparcia. Istotne jest również, aby zrozumieć istotę problemu i nie utrudniać procesu rekonwalescencji.