Jak dbać o zęby na co dzień?

Być może nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak bardzo ważna jest higiena jamy ustnej, o której bardzo często zapominamy. Warto wiedzieć, że nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o mycie zębów, bo to zdecydowanie za mało – nie powinniśmy zapominać także o języku czy podniebieniu. Jeśli będziemy wszystko wykonywać regularnie i w prawidłowy sposób to w zasadzie możemy być pewni, że wizyty w celu naprawienia uzębienia u dentysty nie będą konieczne. W dodatku nie będziemy musieli patrzeć na narzędzia stomatologiczne, które wielu osobom kojarzą się niezbyt dobrze.

Jak powinno wyglądać prawidłowe mycie zębów?

Zdecydowana większość z nas ma w nawyku to, aby myć zęby rano i wieczorem przez dwie minuty. Oczywiście nie jest to zła praktyka, ale według dentystów to za mało. Uważają oni, że najlepiej jest myć zęby po każdym posiłku, gdyż w przeciwnym razie w zakamarkach będą zalegać nam resztki jedzenia. Z kolei, gdy nie mamy takiej możliwości, aby robić to po każdym posiłku wówczas najlepiej jest myć zęby rano i wieczorem, ale dłużej i przede wszystkim dokładniej. Co więcej wiele osób zapomina o tym, aby myć język i podniebienie. Jeśli chodzi o język to zazwyczaj na drugiej stronie końcówki szczoteczki mamy specjalne wypustki, które są właśnie do tego przeznaczone – wiele osób niestety o tym zapomina nie zdając sobie sprawy ile bakterii każdego dnia gromadzi się na języku.

Czy warto używać płynów do płukania jamy ustnej?

Zawsze na sam koniec po umyciu zębów warto wypłukać jamę ustną przy pomocy specjalnego płynu, gdyż wtedy zminimalizujemy ryzyko osadzania się bakterii, a w dodatku jeszcze bardziej odświeżymy nasz oddech. Na sam koniec powiedzmy sobie jeszcze o tym, że zaleca się myć zęby po każdej wizycie u dentysty, ponieważ bardzo często narzędzia stomatologiczne również mają na sobie jakieś bakterie, które mogą nam po prostu zaszkodzić. Jak zatem widać pewni niektóre z nawyków, które mieliśmy nie do końca okazały się słuszne, ale na pewno najważniejsza jest regularność.