Jak uzyskać nieodpłatną pomoc adwokacką? Czy to możliwe?

Prawo jest tak zawiłe i skomplikowane, że nie sposób jest poradzić sobie z postępowaniem sądowym bez pomocy wprawionego adwokata. Pomoc prawna jednak nie należy do najtańszych usług, a wielu Polek i Polaków najzwyczajniej na nią nie stać. Czy oznacza to jednak, że osoby w gorszej sytuacji finansowej nie mają szans na wygranie sprawy sądowej? Na szczęście nie, ponieważ w każdym powiecie znajdują się kancelarie prawne oferujące bezpłatną pomoc adwokacką dla najbiedniejszych. Jak przebiega taka pomoc?

Czy naprawdę można zasięgnąć porady prawnej za darmo?

Choć wiele osób w to nie dowierza to darmowa pomoc adwokacka jest udzielana w Polsce na porządku dziennym. Jeszcze kilka lat temu taka usługa była dostępna tylko dla nielicznych, jednak od 2019 roku każdy kogo nie stać na standardowego adwokata może się zwrócić ku darmowej poradzie prawnej. Adwokat dokładnie przeanalizuje przypadek danej osoby, zasugeruje możliwie jak najlepsze rozwiązanie sytuacji oraz udzieli informacji odnośnie wszystkich kosztów postępowania prawnego.

Jakie dziedziny prawa obejmują darmowe porady prawnicze?

Niestety darmowy prawnik nie udziela pomocy ze wszystkimi problemami prawnymi. Mimo to lista dziedzin prawa, w przypadku problemu z którymi przysługuje darmowa pomoc adwokacka jest dosyć długa. Składają się na nią między innymi:

1. Prawo pracy
2. Prawo karne
3. Prawo cywilne
4. Prawo rodzinne
5. Prawo administracyjne
6. Prawo do opieki zdrowotnej

Zatem darmowy adwokat może udzielić pomocy z większością problemów prawnych, z którymi zmagają się przeciętne osoby.

Jak uzyskać darmową pomoc prawną?

Darmowa pomoc adwokacka nie jest trudna do uzyskania. Wszystko co wystarczy zrobić to złożyć stosowny wniosek do jednej z kancelarii udzielającej takowej pomocy. Po przeanalizowaniu wszystkich danych we wniosku adwokat decyduje czy danej osoby naprawdę nie stać na adwokata i na tej podstawie rozpatruje wniosek. Warto tutaj zaznaczyć, że nawet w przypadku odrzucenia wniosku adwokat jest zobowiązany podać wnioskodawcy listę innych kancelarii w powiecie, w których może on uzyskać pomoc.