Jakie są przyczyny krótkowzroczności i czym się objawia?

objawy krótkowzroczności

Krótkowzroczność to jedna z częściej diagnozowanych wad wzroku. Tylko co prowadzi do jej rozwoju? Czym objawia się krótkowzroczność? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Czym właściwie jest krótkowzroczność?

Na początek warto zacząć od podstaw, a więc od samego pojęcia krótkowzroczności. Co się pod nim skrywa? Czym jest krótkowzroczność? To nic innego jak wada wzroku, która polega na zbyt bliskim usytuowaniu promieni równoległych, które przechodzą przez układ optyczny.

Efektem tego jest powstawanie kręgów rozproszenia i niemożność ostrego widzenia przedmiotów, które znajdują się w większej odległości od oczu. Przez krótkowzrocznośćobiekty znajdujące się dalej będą nieostre i rozmazane, nawet jeśli te, które znajdują się blisko, są dobrze widziane.

Jakie są przyczyny krótkowzroczności?

Mamy do czynienia z wadą wzroku, która może mieć różne podłoże. Czasami za rozwój krótkowzroczności odpowiadają uwarunkowania genetyczne, czy po prostu nieprawidłowości w budowie oka. Wystarczy, że jego elementy optyczne będą zbyt wypukłe, a gałka oczna za długa, to już może dojść do rozwoju tej wady wzroku. Wskazuje się również, że krótkowzroczność może być efektem nadmiernej siły załamującej światło rogówki lub soczewki.

Jako przyczynę wymienia się nadmierne nadwyrężanie narządu wzroku, więc wystarczy długo pracować przy komputerze przy słabo oświetlonym stanowisku, a już można narazić się na rozwój krótkowzroczności. Jednak to nie wszystko, ponieważ ta wada wzroku może też dosięgnąć tych z nas, którzy oglądają telewizję z bliskiej odległości, czy tych, którzy czytają książki w nocy przy złym oświetleniu.

Jakie objawy daje krótkowzroczność?

Krótkowzroczność daje dość charakterystyczne objawy, więc nie będzie problemów z ich wychwyceniem. Na pewno mowa tutaj o ostrości widzenia, ponieważ osoby zmagające się z krótkowzrocznością dobrze widzą przedmioty z bliska, ale nie są w stanie zobaczyć ich z większej odległości. Zwykle ich obraz jest niewyraźny i rozmazany.

Niestety, jeśli problem jest bagatelizowany, to wraz z rozwojem wady wzroku pole widzenia zaczyna się zmniejszać, więc z czasem możemy mieć problemy z rozpoznaniem przedmiotów z bliższej odległości. Dla tej wady wzroku charakterystyczne jest także mrużenie oczu podczas patrzenia w dal, bóle głowy, czy zmęczenie gałek ocznych. Co więcej, często pojawia się też uczucie napięcia, więc jeśli zauważymy u siebie podobne objawy, to warto zgłosić się do specjalisty.

Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie Coopervision.pl.