Prawo jazdy kategorii A – co warto wiedzieć?

Prawo jazdy A

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że wyrobić można wiele różnych kategorii prawa jazdy. Najpopularniejszą jest oczywiście kategoria B, ale prawo jazdy kategorii A także może się przydać. Kiedy dokładnie? Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii A? Kto może zapisać się na kurs i jakie formalności trzeba dopełnić? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii A?

Prawo jazdy kategorii A uprawnia nas do kierowania motocyklem. Tym samym decydując się na jego wyrobienie, zapewnimy sobie możliwość prowadzenia każdego motocykla, w tym również pojazdów z kategorii AM. Zatem będziemy mogli kierować motorowerem, czterokołowcem lekkim (na przykład quadem).

Co więcej, to właśnie prawo jazdy kategoria a  pozwala nam na prowadzenie zespołu wymienionych pojazdów połączonym przyczepką. Jednak tutaj są już pewne ograniczenia, ponieważ uprawnienia dotyczą wyłącznie terytorium naszego kraju. Aby jednak zdobyć stosowne uprawnienia, trzeba spełnić szereg wymagań i formalności.

Kto może ubiegać się o prawo jazdy kategorii A?

Wydawać by się mogło, że o prawo jazdy na motocykl może ubiegać się każdy, kto będzie chciał. Jednak nie jest to prawdą, a o tym, kto jest upoważniony do wyrobienia stosownych uprawnień, mówi jasno ustawa o kierujących pojazdach. Jeśli skierujemy się do niej, to zauważymy, że próg wiekowy wynosi 24 lata.

Oczywiście możemy też pomyśleć o wcześniejszym wyrobieniu stosowanych uprawnień na motocykl, ale tutaj pewną ograniczenia pod względem mocy. Przykładowo kategoria A2 zapewnia uprawnienia do kierowania motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35kW lub motocyklem trójkołowym. O takie prawo jazdy można się ubiegać już po ukończeniu osiemnastego roku życia. Jednak warto zauważyć, że sam kurs przygotowawczy można zacząć nawet na trzy miesiące przed osiągnięciem wymaganego wieku.

Jakie formalności dopełnić przy ubieganiu się o prawo jazdy kategorii A?

Formalności nie różnią się za bardzo od tych, jakie znamy z ubiegania się o prawo jazdy kategorii B, czy C. Tym samym najpierw trzeba założyć Profilu Kandydata na Kierowcę, co jest jednoznaczne z udaniem się do miejskiego wydziału komunikacji w celu dopełnienia formalności. Samo uzyskanie numeru PKK jest bezpłatne, ale do jego wyrobienia będziemy potrzebowali badań lekarskich oraz zdjęcia nie starszego niż 6 miesięcy. Później trzeba zapisać się na kurs, wyjeździć swoje godziny i przejść państwowy test, który składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.